Czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego?

Artur Wiśniewski
01.12.2017 19:22
A A A
Marka Recaro uruchomiła program bezpłatnej wymiany wybranych fotelików ze względów bezpieczeństwa

Marka Recaro uruchomiła program bezpłatnej wymiany wybranych fotelików ze względów bezpieczeństwa (fot. Flickr.com/Jim Champion/CC BY-SA 2.0)

Odpowiedni fotelik samochodowy to nie tylko wygoda dla dziecka, ale i klucz do jego bezpieczeństwa. Kierowanie się przy zakupie wyłącznie ceną, może być tragiczne w skutkach. Najgorsze produkty nie będą w stanie uchronić pociechy przed poważnymi obrażeniami podczas wypadku. Co zatem powinno zaważyć o wyborze konkretnego fotelika?

Warto wiedzieć, że w maju 2015 roku zaczęły obowiązywać w Polsce nowe przepisy regulujące przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych. Wśród najważniejszych punktów należy wyróżnić zniesienie limitu wieku. Teraz to wzrost stanowi kluczowy parametr. Pociecha do 150 centymetrów musi jeździć w foteliku. Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli dziecko ma więcej niż 135 cm i waży ponad 36 kilogramów (dopuszczalna waga przewidziana przez oferowane obecnie foteliki), może podróżować jak dorośli – na tylnym siedzeniu i w zapiętych pasach.

Kolejna zmiana dotyczy rodzin z trójką dzieci. W przypadku, gdy na kanapie zmieszczą się tylko dwa foteliki, przepisy dopuszczają przewożenie między nimi trzeciego dziecka mającego minimum trzy lata. Należy je tylko zapiąć pasami bezpieczeństwa.

Ostatnią z modyfikacji wprowadzono w taryfikatorze. Za przewożenie dziecka bez fotelika, policjant wystawi mandat w wysokości 150 złotych i dopisze do konta kierowcy sześć punktów karnych.

Dalsze wytyczne dotyczące wyboru odpowiedniego fotelika mają na względzie wygodę codziennego użytkowania, komfort dziecka i jego bezpieczeństwo. Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć rozczarowujących niespodzianek w przyszłości.

Trzy rozmiary fotelików

Dziecko szybko rośnie, więc w trakcie jego życia aż trzy razy należy zmienić wielkość fotelika. Dla najmłodszych (0-15 miesięcy) przewidziano produkt oznaczony kategorią O. To kołyska montowana tyłem do kierunku jazdy. Jeśli główka pociechy zacznie wystawać poza obrys fotelika, warto poszukać większego rozmiaru.

W kategorii 1 znajdują się foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów (od około 10-12 miesiąca do 4 roku życia). Dla starszych pociech przygotowano foteliki przynależne do grupy 2-3. Są dopasowane dla dzieci o masie 15-36 kilogramów i wystarczają zazwyczaj do 12 roku życia.

Odradzamy natomiast foteliki uniwersalne (0-36 kilogramów). Nie zapewniają takiego poziomu bezpieczeństwa jak produkty dopasowane do wieku, wzrostu i wagi dziecka.

Każdy etap rozwoju rządzi się swoimi prawami, a w długiej podróży, pociecha musi czuć się komfortowo. Wobec tego, warto przed wyborem odpowiedniego fotelika zwrócić uwagę na kolejnych kilka kwestii. Dopasowanie rozmiaru to dopiero początek drogi.

Stabilność podstawą bezpieczeństwa

By fotelik spełniał swoje zadanie, musi być stabilny. Nie może kiwać się na boki ani przesuwać do przodu. Dysponując w samochodzie mocowaniem Isofix, warto poszukać dopasowanego do niego siedziska. Z testów wynika, że takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze względem przypinania oparcia pasami bezpieczeństwa.

Mając na względzie wieloletnie użytkowanie, należy też zwrócić uwagę na detale. Szeroka i wygodna rączka ułatwi przenoszenie kołyski z dzieckiem w środku. Wyściółka powinna być wykonana z przyjemnego dla skóry materiału, łatwa do demontażu i prania w pralce.

Fotelik dla najmłodszych jest ustawiony w pozycji leżącej, więc kluczem dla jego komfortu będzie szeroka regulacja kołyski. W przypadku większych dzieci, ten szczegół ma równie duże znaczenie. Oparcie powinno mieć możliwość odchylenia, by maluchowi głowa nie „uciekała” do przodu.

Dodatkowe zabezpieczenia

Liczne testy zderzeniowe wykazały, że opcjonalne, boczne zabezpieczenia w foteliku zwiększają bezpieczeństwo dziecka aż o 25 procent. Ponadto, dają mu możliwość oparcia na nich głowy. Warto  również zwrócić uwagę na pasy bezpieczeństwa. Najlepsze okazują się 5-punktowe z regulacją i ochraniaczami na ramionka.

To nie koniec kluczowych punktów do weryfikacji. Foteliki samochodowe poddawane są licznym testom zderzeniowym. Specjaliści badają odporność na uderzenia boczne, czołowe i w tył samochodu. Wobec tego, warto zajrzeć na stronę ADAC i sprawdzić, jak wypada w próbach upatrzony model. Niemcy oceniają produkty w skali 1-5. Dobry fotelik musi mieć czwórkę lub piątkę. Obowiązkowo przyznawane są również certyfikaty homologacyjne. Norma ECE R129 oznacza pomyślne zaliczenie testów zderzeniowych (uderzenie boczne, czołowe).

Przygotuj się do zakupu

Decyzja o kupnie fotelika nie należy do łatwych. Dodatkowo, na ten cel trzeba wygospodarować przynajmniej kilkaset złotych, choć najdroższe siedziska mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Przed ostatecznym wyborem, należy dobrze się przygotować. Obejrzeć kilkanaście konkurencyjnych produktów, przymierzyć do auta i sprawdzić, czy nam będzie wygodnie go nosić, regulować i czyścić.