Planujesz pieszą wycieczkę do lasu lub w góry? Wikiloc ci w tym pomoże

Kamil Mizera
05.06.2017 11:23
A A A
droga

droga (gwenole camus (https://www.flickr.com/photos/darwen63/)(CC BY-SA 2.0))

Rodzinna wycieczka w góry? Samotny wypad do lasu? A może wypad na rowery ze znajomymi? Do tego typu eskapad warto się przygotować. Oprócz niezbędnego wyposażenia do trekkingu warto również wyposażyć swój smartfon.

Na rynku sporo jest aplikacji, które pomagają w planowaniu i realizowaniu wycieczek. Wszystko zależy od tego, co chcemy zrobić i gdzie pojechać. Jeżeli ruszamy z rodziną do turystycznego miasta lub kurortu, to właściwie nie potrzebujemy nic więcej niż Google Maps, TripAdvisor czy Foursquare. Jednak, jeżeli myślimy nad wyprawą w miejsca, gdzie możemy mieć problem z zasięgiem, to warto wyposażyć się w bardziej dopasowaną aplikację.

W sklepach z aplikacjami znajdziecie mnóstwo różnych propozycji. Ja polecam wam do wypróbowania aplikację Wikiloc (dostępna na Androida oraz iOS-a). Nie zniechęcajcie się jej wyglądem, rodem sprzed kilku lat, bo jest to jeden z bardziej użytecznych programów, który można wziąć ze sobą w trasę.

Wikiloc to aplikacja, która oferuje mapy offline połączone z pieszą nawigacją. Dzięki niej nie trzeba się martwić o brak zasięgu. Wystarczy przed wycieczką pobrać odpowiednią mapę, a wbudowany w smartfon GPS zrobi już resztę. Co więcej, nawet lepiej jest wyłączyć pobieranie danych w tle gdy ruszamy na wielogodzinną trasę, by zaoszczędzić baterię. Ważne jest to, że mapy te cechują się dużym stopniem dokładności, potrzebnym do przemierzania bardziej dzikich terenów niż Krupówki.

Aplikacja pozwala również na zaplanowanie trasy przed wyruszeniem na nią. Możemy określić, jak będzie ona wyglądać, wyznaczyć najważniejsze punkty kontrolne i nanieść je na naszą mapę. Wikiloc następnie poprowadzi nas tak, jak sobie to określiliśmy. 

WikilocWikiloc Google Play

Największą jednak zaletą Wikiloc jest dostęp do ogromnej społeczności. Każdy może zapisać swoją trasę i podzielić się nią z innymi. Dzięki temu nie musimy odkrywać Ameryki na nowo, ale możemy wykorzystać już sprawdzoną przez innych drogę. Aplikacja naniesie ją na mapy i poprowadzi nas jej śladem. Co ważne, twórca trasy może również określić, czy była ona trudna, czy łatwa, oraz zaznaczyć interesujące miejsca, warte odwiedzenia. Trasy możemy sprawdzić zarówno w aplikacji, jak i na oficjalnej stronie Wikiloc, która jest dostępna w języku polskim.

Wikiloc to świetna aplikacja dla wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Jeżeli wybaczymy jej przedpotopowy wygląd i czasami nielogiczny interfejs oraz okazjonalne problemy z ładowaniem, to w zamian dostaniemy ogromną bazę tras wycieczkowych z całego świata i nie najgorszą nawigację offline. 

Wybierając się na wycieczkę warto przygotować się z każdej strony. Smartfon może być niezwykle pomocnym narzędziem. Jeżeli jednak idziemy w prawdziwe odludzia, lub na wielodniowe wyprawy, to trzeba pamiętać, że mimo wszystko to tylko urządzenie i jak każde może się zepsuć. Warto więc mieć na wszelki wypadek ze sobą papierowe mapy i tradycyjny kompas.