5 miejsc w sieci, które pomogą twojemu dziecku w nauce i poznawaniu świata

Kamil Mizera
10.02.2017 14:45
A A A
Uczniowie

Uczniowie (iStock)

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. I jednocześnie nieskończenie wielki śmietnik. Oddzielenie dobrych i ciekawych treści od całej reszty to czasami trud godny wyprawy po świętego Graala. Jednak w sieci można znaleźć miejsca, w których ciekawie podana wiedza aż prosi się o wchłonięcie.

Nasze dzieci są digital natives. Ani to dobre, ani złe, po prostu dla nich internet to naturalna przestrzeń, w której się poruszają z większą lub mniejszą umiejętnością. Szukają w niej odpowiedzi na swoje pytania, pomocy i porady. Również tej związanej z uczeniem się. Możemy pomóc im w tych poszukiwaniach i pokazać miejsca, które warto odwiedzić. Oto 5 z nich (jest ich oczywiście znaczenie więcej), gdzie twoje dziecko może zdobyć wiedzę i pomoc w nauce.

Nie, nie będzie to Wikipedia (która jest świetna, ale przecież każdy ją zna, prawda?)

1. Khan Academy

Khan Academy to powstała w 2006 roku amerykańska organizacja non-profit, założona przez absolwenta MIT (Massachusetts Institute of Technology). To jedna z największych platform z materiałami edukacyjnymi w postaci wideo, których celem jest wspieranie edukacji dzieci i młodzieży od właściwie najmłodszych lat. Na stronie można znaleźć treści z różnych zakresów tematycznych, od nauk ścisłych, przez matematykę, ekonomię po nauki humanistyczne. Serwis jest anglojęzyczny, ale od jakiegoś czasu dostępna jest również polska wersja językowa, na której znajdziemy materiały w naszym języku, głównie z zakresu matematyki. Materiały wideo połączone są z tekstowymi ćwiczeniami, mającymi pomóc w utrwaleniu zdobytej wiedzy.

2. Uwaga! Naukowy Bełkot

Jest to kanał na YouTube, który skupia się na poruszaniu tematów z zakresu przede wszystkim nauk ścisłych. Nie jest to kanał z prostymi treściami, wiele z nich wymaga już ugruntowanej wiedzy. Za to zakres tematyczny jest bardzo interesujący, a prowadzący porusza tematy z zakresu biologii, fizyki i innych dziedzin nauki. Materiały są oparte bogatym komentarzem i poparte rzetelnym researchem oraz sporą dozą dobrego humoru. 

3. Pistacja.TV

Serwis ten stworzyła fundacja Katalyst Education, a jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych polskich uczniów. Dlatego umieszczane na serwisie materiały wideo są stworzone w oparciu o podstawę programową wykorzystywaną w polskich szkołach na różnych szczeblach nauki. Ambicją Pistacji jest stworzenie bazy ponad 10 tys. filmów edukacyjnych pokrywających różną tematykę szkolną. Na razie serwis oferuje blisko 400 filmików z zakresu matematyki, jak potęgi czy procenty. Same materiały są tak przygotowane, by w jak najprostszy sposób przedstawić i wyjaśnić matematyczne zagadnienia, z którymi dzieci i młodzież spotykają się w szkole. 

Pilny uczeńPilny uczeń iStock

4. SciFun

To z kolei kanał popularnonaukowy na YouTube, który głównie skupia się na zagadnieniach z zakresu fizyki. Prowadzony jednak jest w bardzo przystępny sposób, a wiedza przekazywana jest poprzez omawianie różnych ciekawostek czy nawiązywanie do gier i filmów. Jak chociaż materiał o fizyce w Star Wars, gdzie na podstawie kultowej serii filmów science-fiction przedstawiane są zagadnienia z zakresu astrofizyki. Przy okazji prowadzący pokazuje, że Star Wars to jednak bardziej fiction, niż science. 

5. Zadane.pl

Na koniec polski serwis o globalnym zasięgu, który bezpośrednio skupia się na pomocy w rozwiązywaniu prac domowych. Zadane.pl to strona, na której można podzielić się swoim problemem edukacyjnym czy zadaniem domowym i poprosić ogromną społeczność użytkowników i moderatorów o pomoc. Na serwisie można zadawać pytania dotyczące niemal wszystkich przedmiotów szkolnych, ale oczywiście największą popularnością cieszą się te związane z matematyką.