Scottie Go! to gra, która ma zachęcić najmłodszych do kodowania. Mnie przekonała

Kamil Mizera
21.12.2016 10:10
A A A
Scottie

Scottie (Scottie Go)

Jak głosi stara prawda, najlepiej uczyć się poprzez zabawę. Jeżeli myślisz o zainteresowaniu swojego dziecka kodowaniem, to najlepiej jest to zrobić właśnie poprzez rozrywkę. Zamiast jednak specjalnych gier komputerowych czy programów możesz spróbować czegoś innego: interaktywnych puzzli.

Scottie Go! to gra planszowa w formie puzzli, której zadaniem jest uczyć kodowania przez zabawę. Na czym to polega? Gra oferuje zestaw zadań do wykonania. Każde zadanie to w rzeczywistości odpowiednik “napisania” kodu za pomocą papierowych puzzli. Puzzle, które mają przypisane sobie właściwości, jak: skręt, powtórzenie, krok do przodu, cyfry czy różnego typu akcje, układamy tak, aby powstał logiczny ciąg zdarzeń. Jeżeli dziecko ustawi puzzle w odpowiednim szeregu i kolejności, uda mu się "zakodować” i pomóc małemu robotowi w jego planach.

scottie goscottie go KM

Oczywiście, papierowe elementy nie są w stanie pokazać efektu kodowania. Tutaj wkracza wspomniana interaktywność. Scottie Go! to również specjalnie zaprojektowane aplikacje na Android, iOS oraz Windowsa, które mają pokazać dziecku owoc jego zabawo-pracy. Gdy ułożymy już całe zadanie, wystarczy że zrobimy zdjęcie poprzez aplikację Scottie Go! naszemu dziełu, a ta sprawdzi jego poprawność i wyświetli animację, która pokaże efekt kodowania. Jeżeli gdzieś po drodze pomyliliśmy się, to aplikacja wyświetli informację o błędzie.

scottie go ARscottie go AR zrzut ekranu

Aplikacja jest w rzeczywistości kluczowym elementem całej gry, nie stanowi ona jedynie narzędzia do sprawdzania poprawności kodu. To w niej znajdują się wszystkie zadania do wykonania, krótki tutorial, to ona prowadzi nas przez całą fabułę gry. Ma bardzo prosty interfejs dostosowany do najmłodszych graczy.

Wróćmy jednak do papierowej gry. Scottie Go! oferuje 179 puzzli (elementów), za pomocą których możemy kodować. Jest to naprawdę dużo i zapewnia rozrywkę na długi czas. Warto jednak pamiętać, że nie możemy zostawić dziecka samego z tą grą. Z prostej przyczyny - dziecko może się dość szybko znudzić. Mimo wszystko, jest to gra logiczna, wymagająca pewnego wysiłku umysłowego od gracza. Dziecko chętnie sięgnie po prostszą rozrywkę, niż Scottie Go! Dlatego rola rodzica jest tutaj niezwykle ważna, aby poprzez wspólną zabawę móc pokazać dziecku, że układając “kodujące puzzle” tworzy się coś niezwykłego. Zaangażowanie rodzica nie tylko zachęci młodą adeptkę lub adepta kodowania do rozwijania logicznego myślenia, ale również będzie wsparciem w nieco trudniejszych momentach rozgrywki. Przy okazji rodzic też może się czegoś nauczyć.

scottie goscottie go KM

Choć mój synek jest jeszcze zbyt mały, by mógł wyciągnąć z tej gry jej sedno, to sam osobiście bawiłem się rewelacyjnie próbując “zakodować” papierowe puzzle. Widzę w tej grze niezwykły potencjał. Warto wspomnieć, że stworzyli ją naukowcy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, więc można być spokojnym o poziom merytoryczny tej gry. Nie jest to jednak tani tytuł. Gra kosztuje ponad 170 złotych, w zależności od sklepu.