Strony i aplikacje, dzięki którym zapewnisz rozrywkę swojemu dziecku i sobie

Kamil Mizera
19.10.2016 16:20
A A A
kid with ipad

kid with ipad (fot. Cole Camplese (www.www.flickr.com/photos/colecamplese/)(CC BY 2.0))

Internet może być super źródłem rozrywki i edukacji dla najmłodszych. Częściej jednak bywa wielkim śmietnikiem treści, których dziecko nie powinno widzieć w pewnym wieku. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych miejsc, nim wprowadzimy malucha w świat cyfrowej rozrywki.

W internecie nie brakuje stron, które wypełnione są filmikami, muzyką i grami dla najmłodszych. Nie zawsze jednak zamieszczane na nich treści są rzeczywiście odpowiednie, a ich interfejs przyjazny dla najmłodszych. Oto kilka aplikacji i stron, które warto odwiedzić w poszukiwaniu treści dla dzieci.

Netflix Kids

Netflix KidsNetflix Kids zrzut ekranu

Netfliksa nie trzeba nikomu przedstawiać. Polscy kino i serialo-maniacy długo czekali na premierę amerykańskiego serwisu w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że Netflix to nie tylko treści dla dorosłych. Usługa ma również specjalną sekcję dla dzieci. Znajdziemy w niej filmy i seriale dla najmłodszych z różnych kategorii wiekowych. Są więc odcinki Świnki Pe-Pe dla maluchów i seriale dla nastolatków. Są pełnometrażowe animacje znane z kin i pomniejsze produkcje oraz programy edukacyjne. Wiele z nich jest już po polsku, część jeszcze w języku angielskim. Jest to jednak bogate źródło treści wideo dla dzieci.

Discovery Kids, National Geographic Kids

national geographic kidsnational geographic kids zrzut ekranu

Nie trzeba chyba pisać czym jest Discovery oraz National Geographic. Te dwa kanały to marka sama w sobie. Mają one również specjalnie zaprojektowane strony dla najmłodszych, dzięki którym w prosty sposób można zapoznawać dzieci z różnymi naukowymi faktami. Niestety, nie ma polskiej wersji językowej, dlatego też nie obejdzie się bez udziału rodzica. Ale to nawet i lepiej, ponieważ wiedzę najlepiej przekazuje się opowieścią.

Cartoon Network

cartoon networkcartoon network zrzut ekranu

Również tej nazwy nie trzeba nikomu przedstawiać. Szczególnie najmłodszym. Najsłynniejszy kanał z kreskówkami dla dzieci. Ma on również swój odpowiednik w sieci. Na oficjalnej stronie stacji można obejrzeć filmiki i pograć w gry oparte na popularnych kreskówkach. Wybór jest całkiem spory i kontrola rodzicielska się przyda przy selekcji gier. Dodatkowo warto pamiętać, że to projekt komercyjny, więc nim jakaś gra się uruchomi, musimy zobaczyć minimum 30 sekundową reklamę. Niemniej jednak większe dzieci, które już poznały CN w telewizji będą miały sporo zabawy buszując po grach na ich stronie internetowej.

YouTube Kids

youtube kidsyoutube kids zrzut z aplikacji

To stworzona przez Google specjalna wersja YouTube'a dla dzieci. Cechuje się nie tylko zawężeniem treści do odbioru przez dzieci, ale również specjalnym, prostym interfejsem, dzięki któremu nieco starsze maluchy powinny już same poradzić sobie z jej obsługą. Aplikacja daje sporą kontrolę nad treściami w ręce rodziców. Można określić chociażby wiek odbiorcy oraz zablokować samodzielne wyszukiwanie treści. YouTube Kids oferuje niemal wszystko: popularne kreskówki, teledyski z muzyką dla dzieci, programy, filmiki edukacyjne, pomniejsze produkcje. Jest w czym przebierać.

Interaktywne książki na iPada lub tablet z Androidem

ibooksibooks zrzut z aplikacji

Jeżeli szukasz książeczki dla dziecka, to oprócz tradycyjnych, papierowych, warto czasami sięgnąć po te cyfrowe. Zwłaszcza, że wiele z nich jest interaktywnych, łączących w sobie tekst, obraz, gry i muzykę. Mając w domu, np. iPada lub inny tablet można poszukać bajek za pomocą dedykowanych aplikacji. W przypadku iOS to będzie iBooks, w przypadku Androida: Książki Play. Wiele tytułów jest bezpłatnych, więc można poeksperymentować.