Smartfonowy niezbędnik do szkoły: 6 aplikacji, które musisz mieć

Kamil Mizera
20.09.2016 21:36
A A A
school bus

school bus (fot. b3d_ (www.flickr.com/photos/b3d_/)(CC BY 2.0))

Wrzesień już trwa, a to oznacza nowy rok szkolny. Jeżeli twoja pociecha ma już smartfona, to warto zatroszczyć się o to, by oprócz Facebooka i YouTube'a znalazły się na nim również aplikacje, które pomogą mu w nauce.

Edukacyjnych aplikacji, czy to na Androida, czy na iOS-a jest bez liku. Poniżej prezentuję wybór 6, które są skierowane raczej to starszego ucznia, ale mogą być przydatne również dla nieco młodszych dzieci.

Evernote

EvernoteEvernote zrzut ekranu itunes.apple.com

Ta aplikacja to jeden z najlepszych notatników dostępnych na rynku. Pozwala na tworzenie notatek, ich edytowanie, tworzenie list to-do, dodawanie grafik i grupowanie tego wszystkiego w notesy. Oprócz tego dostępna jest na wielu platformach. W wersji płatnej zlikwidowany jest miesięczny limit danych, udostępniona współpraca między wieloma użytkownikami oraz zaawansowane wyszukiwanie.

Wikipedia

WikipediaWikipedia zrzut ekranu itunes.apple.com

Tej nazwy nie trzeba przedstawiać. Największa cyfrowa encyklopedia, tworzona przez społeczność zaangażowanych użytkowników. Wikipedia to świetne źródło podstawowej wiedzy na wiele tematów. Złośliwi powiedzą, że większość prac domowych to kopiuj-wklej właśnie z Wikipedii. Warto pamiętać, że Wikipedia nie powinna być jedynym źródłem wiedzy, gdyż nierzadko wpisy nie są kompletne lub nieaktualne. Niemniej jednak czasami znacznie lepiej jest szukać wiedzy bezpośrednio właśnie poprzez aplikację Wikipedii, niż zdać się na wyszukiwarkę Google.

Duolingo

DuolingoDuolingo zrzut ekranu itunes.apple.com

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że nauka języków to w dzisiejszych czasach podstawa. Duolingo to prosta aplikacja, która pomoże w nauce tych najbardziej popularnych, jak angielski, niemiecki czy hiszpański. Aplikacja opiera się na wielopoziomowej gamifikacji. By przejść do następnych poziomów należy wypełnić poprzednie i zdobyć punkty. Poza tym aplikacja zachęca do systematyczności za pośrednictwem powiadomień. Sama nauka z Duolingo jest bardzo przyjemna i wielopoziomowa: nie tylko zgadujemy, które zdania są poprawne, ale również musimy sami pisać, a nawet mówić. Bez wątpienia warto wypróbować.

Zadane.pl

ZadaneZadane zrzut ekranu itunes.apple.com

Ta aplikacja to wrota do jednej z największych społeczności uczniów i nauczycieli, której zadaniem jest pomaganie w rozwiązywaniu szkolnych zadań. Oczywiście, najczęściej użytkownicy pytają o zadanie z matematyki czy fizyki. Jednak właściwie każda kategoria szkolnej wiedzy jest tutaj pokryta. Użytkownicy może zadać pytanie, a inni uczniowie lub nierzadko zaangażowani populatorzy wiedzy i/lub nauczyciele, starają się na nie odpowiedzieć.

Photomath

PhotomathPhotomath zrzut ekranu itunes.apple.com

Ta aplikacja na pewno ucieszy wszystkich tych, którzy mają problemy z rozwiązywaniem zadań z matematyki. Działa ona na zasadzie skanera. Jeżeli zapiszemy jakieś równanie w zeszycie i je zeskanujmy za pomocą Photomath, program rozpozna równanie i poda jego wynik. Oczywiście, warto pisać starannie, by aplikacja dała radę się „rozczytać”. Inną kwestią jest to, że Photomath to droga na skróty, i raczej nie pomoże nauczyć się matematycznego myślenia.

TED

TEDTED zrzut ekranu itunes.apple.com

To aplikacja dla nieco starszych uczniów. TED to chyba najsłynniejsza seria inspirujących wystąpień naukowych. Organizowane są one przez organizację non-profit i służą propagowaniu ciekawych idei. Na TEDzie swoje wystąpienia mieli chociażby, Elon Musk czy Steve Jobs. TED to aplikacja, dzięki której można obejrzeć niemal 2000 wystąpień i poszerzyć swoją wiedzę na różne tematy, a być może nawet zainspirować się wiedzą i sukcesem innych. Bezwzględnie warta polecenia.