Gry i aplikacje na iPada, które pokochają twoje maluchy

Kamil Mizera
29.06.2016 18:00
A A A
dzieci z iPadem

dzieci z iPadem (fot. Brad Flickinger (www.flickr.com/photos/56155476@N08/)(CC BY 2.0))

Czy nasze dzieci powinny korzystać z nowych technologii? Wpatrywać się godzinami w komputerowe monitory, ekrany tabletów i smartfonów? Grać w gry, które nierzadko są pełne przemocy, przeglądać sieć, w której można znaleźć dosłownie wszystko - dobre i złe?

 Moja odpowiedź brzmi: tak, tylko z głową. Choć tablet czy smartfon nie zastąpi zwykłych zabawek w pobudzaniu wyobraźni dziecka czy rozwijaniu jego manualnych umiejętności, to może stanowić doskonałe uzupełnienie codziennej dawki zabawy. A to, co na nim zainstalujemy i jakie aplikacje damy do dyspozycji naszym dzieciom zależy całkowicie od nas.


Osobiście nie oszukuję się. Wiem, że mój mały synek żyć będzie w świecie, w którym internet jest tak oczywisty, jak powietrze, a mobilne urządzenia i VR w powszechnym użyciu - jak lodówka czy pralka. Dlatego w sklepach z aplikacjami poszukuję gier i programów, które stanowić będą nie tylko rozrywkę dla dziecka, ale będą również pomagać mu w rozwoju. Poniżej kilka gier i aplikacji, które moim zdaniem warto przetestować. Wszystkie one są dostępne na iPada.

Leśne przygody


Forestry to urocza interaktywna opowiastka dla najmłodszych, której głównymi bohaterami są leśne zwierzaki. Każdy z nich ma kilka zadań do spełnienia, a pomagając im w ich realizacji maluch ma okazję ćwiczyć swoją spostrzegawczość, zwinności i szybkość kojarzenia faktów. Oczywiście wszystko to na poziomie dopasowanym do małych dzieci. Ogromną zaletą Forestery jest również piękna szata graficzna nawiązują właśnie do tradycyjnych, papierowych bajek.

ForestryForestry zrzut ekranu

Kontrastowe grafiki

Development with Contrast Colors for Baby to prosta aplikacja przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Zasadza się ona na znanej metodzie rozwojowej w oparciu o przedstawianie obrazków z mocnym kontrastem. Jest to szczególnie istotne na samym początku drogi, gdy umysł dziecka nie jest w stanie dobrze poradzić sobie z wielobarwnymi grafikami. Aplikacja ta ma jednak również tę zaletę, że nie jest całkowicie statycznym pokazem grafik. Obrazki w niej same "się malują”, a naciskanie na ekran wywołuje specjalnie zaplanowane reakcje. Wszystko to jednak jest w tempie, z którym małe dziecko powinno sobie poradzić.

Development with Contrast Colors for BabyDevelopment with Contrast Colors for Baby zrzut ekranu

Muzyczna dusza 

Baby's Musical Hands to z kolei aplikacja z ulubionej przez rodziców kategorii "zabawki, które się drą i migają”. Na ekranie mamy 15 kwadratów w różnych odcieniach 3 kolorów. Oczywiście każdy kwadrat to nieco inna melodia, a zadaniem dziecka jest dać upust swoim "muzycznym” potrzebom. Naciskanie wirtualnych kwadratów umilane jest przez specjalne animacje, które mają zachęcić do dalszej interakcji. Jeżeli więc jeszcze nie macie dość melodyjkowych zabawek, to warto przyjrzeć się tej aplikacji.

Development with Contrast Colors for BabyDevelopment with Contrast Colors for Baby Streaming Colour Studios (www.itunes.apple.com)

Pokoloruj mi świat

Które dziecko nie lubi kolorowanek? W App Store jest ich cała masa, do wyboru do koloru. Ja zwróciłem uwagę na aplikację Toonia Colorbook, która zachwyciła mnie fajnymi grafikami oraz prostotą interfejsu. Samo kolorowanie wirtualnych obrazków jest dość proste i nie powinno stanowić większego wyzwania dla nawet mniejszych dzieci.

Toonia ColorbookToonia Colorbook zrzut ekranu

Puzzle to zawsze dobra zabawa

Free Jigsaw Puzzle to jedna z dziesiątek, a zapewne setek aplikacji na iPada, która oferuje wirtualne puzzle. Jej zaletą jest możliwość wybrania liczby elementów, z których ma składać się puzzlowa frajda. Choć grafiki mogą wydawać się mało atrakcyjne, to jednak dzieciaki powinny mieć sporo frajdy z tą aplikacją. Jako alternatywę polecam również Toddler Kids Puzzles Puzzingo.

Free Jigsaw PuzzleFree Jigsaw Puzzle zrzut ekranu

Rymy częstochowskie 

Rymowanki to z kolei aplikacja dla mini-melomanów. W rzeczywistości stanowi ona sklep, w którym można kupować znane i popularne rymowanki, nagrywane przez lektorów i mające dopasowane animacje. Choć nic nie zastąpi głosu mamy lub taty, to jeżeli jesteśmy w podróży i chcemy czymś zająć naszą pociechę, to aplikacja ta może okazać się pomocna. Za darmo jest jedna klasyczna rymowanka, więc każdy może wyrobić sobie zdanie na temat tej produkcji.

 

RymowankiRymowanki zrzut ekranu

Połącz je wszystkie

Zabawne Kropki to prosta gra, która polega na klasycznym łączeniu linią cyfr. Łącząc je od najmniejszej do największej odsłaniamy obrazek. Aplikacja ma sporą bazę różnych grafik nawiązujących do królestwa zwierząt i owadów, dinozaurów czy ufoludków. Gra jest prosta i sprawia sporo frajdy, choć interfejs nie do końca jest dopracowany. Niemniej jednak warto ją wypróbować.

Zabawne KropkiZabawne Kropki zrzut ekranu

Matematyczne RPG

Na koniec coś dla większych dzieciaków. Matematyka królową nauk - każdy to wie. Tylko jak ją sprzedać, żeby nie była zbyt nudna? Może pod płaszczykiem gry RPG? Medieval Math Battle to gra na iPada, w której przemierzamy magiczny świat i walczymy ze złymi bestiami. By wygrywać kolejne potyczki, które są turowe, musimy rozwiązywać proste zadania matematyczne. Jeżeli podamy dobry wynik to zadajemy więcej ciosów, jeżeli zły, to tracimy turę. Gra ma niemal wszystkie cechy RPG, jest więc zbieranie doświadczenia, coraz trudniejsi przeciwnicy, jest kupowanie oręża i ekwipunku, są magiczne mikstury. Oczywiście, wszystko uproszczone i z przymrużeniem oka, bo celem gry jest uczenie matematyki.

Medieval Math BattleMedieval Math Battle zrzut ekranu

Wybór aplikacji i gier dla najmłodszych jest naprawdę ogromny. Nic tylko pobierać i, oczywiście, płacić. Zaletą iPada czy tabletu z Androidem jest to, że w jednym małym urządzeniu nierzadko mamy tak naprawdę kilka-kilkanaście zabawek na raz: malowanki, wyliczanki, puzzle, gry edukacyjne i po prostu rozrywkowe. To idealne rozwiązanie na dalekie i bliskie podróże.